Battalgazi Torunları Mecliste

“Battalgazi Torunları Geliyor” sloganı ile yola çıkan Malatya Gençlik Derneği Yönetimi geçtiğimiz gün Ankara’da bir dizi görüşmelerde bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ, Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali ŞAHİN, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı - Sosyal Politikalar Başkanı Öznur ÇALIK, Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje ve Koordinasyon Genel Müdürü Mehmet BIÇKICI ile yapılan görüşmelerde; kurumun stratejik hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilmesi planlanan projelerin yanı sıra Malatyalılar Günü’ne  dair yapılmakta olan çalışmalardan bahsedildi.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ; “Malatya ve Malatyalı Gençler için hizmet ediyorsunuz. Allah muvaffak etsin. Bize de destek olmak düşer” diyerek desteklerini sunacaklarını beyan ettiler. Malatyalılar Günü için; unutulmaya yüz tutmuş meslek dalları, örf ve adetler, halk edebiyatı, halk oyunları, el sanatları ve yöresel yemeklere değinilerek yapılan görüşmelerde, Malatya Serdarı Hüseyin Gazi'nin oğlu olan Seyyid Battalgazi’ de sıklıkla yâd edildi.

 

Eski çağ coğrafyacılarından Strabon’un Malatya’yı M.Ö. 280’li yıllarda anlattığı ve bugün Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük şehri olan Malatya Türk-İslâm Kültürünün geleneklerini koruyan ve devam ettiren illerimizin öncülerindendir.

 

Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali ŞAHİN ile yaptığımız görüşmede ise; “Yurt dışında Türklere ait, 34 ülkede 78 şehitlik bulunuyor. Türkiye'ye en uzaktaki şehitlikler Japonya, Güney Kore ve Myanmar'daki şehitlikler olurken, en fazla şehitlik ise sırasıyla Azerbaycan, KKTC ve Ukrayna'da yer alıyor” dedi. Bu minvalde “Battalgazi’nin torunları mütevazı olamaz, hedefiniz büyük olmalı” dedi ve ekledi “Avrupa Birliği Bakanlığı olarak gerçekleştireceğiniz projeleri görmekten ve desteklemekten onur duyarız” dedi.

 

Malatya Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İrfan KÖPÜRÜR; “Avrupa ülkelerinde yaşayan Malatyalı hemşerilerimiz ile bir araya geleceğiz ve birlikte proje ortaklıkları gerçekleştireceğiz” diyerek,“İnşallah 4 Nisan Malatyalılar Günü’nde tüm Dünya Ülkelerinden kardeşlerimizi ağırlayacağız” dedi.

 

Heyete, Kore’den gelerek iştirak eden Ali Ertuğrul ÖZTARSU “Kore’de Türkiye’yi tanıtmak adına birçok etkinlik düzenliyor, video çekiyor ve bunları youtube, instagram, twitter ve facebook gibi birçok sosyal paylaşım sitesinde paylaşıyorum. Bu iki kültürü tanımak ve tanıtmaktan büyük keyif alıyorum. Paylaşımlarıma gösterilen ilgi ve alakaya bakılırsa, takipçilerim de bu çalışmalardan oldukça hoşnut durumda. Kore ve Türkiye arasında oldukça samimi ve sempatik bir ilişki var. Ben de bu ilişkiyi güçlendirmek adına çalışmalarıma devam edeceğim” dedi.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje ve Koordinasyon Genel Müdürü Mehmet BIÇKICI “Sanki profosyonel bir spor klübünü ağırlıyorum. Malatya’yı ve Malatyalıları iyi tanır ve çok severim. Gençlerin böylesi bir çalışma içerisinde bulunuyor olması ve kurumsal anlamda verdikleri ilk intiba oldukça etkileyici. Bu ekibin Türkiye’nin geleceğine dair önemli roller üstleneceği kesin” dedi.

 

Malatya Gençlik Derneği hakkında detaylı bilgi veren Başkan İrfan KÖPÜRÜR “Proje çağrılarınızı takip ediyoruz ve hazırladığımız birkaç proje ile müracaatta bulunmayı düşünüyoruz. Gün geçtikçe daha kapsamlı ve nitelikli projelerin sizlere ulaştığını biliyoruz. Projeleri tasarlarken bu hususu göz ardı etmiyor, yoğun bir çalışma süreci neticesinde müracaatımızı gerçekleştiriyoruz. Projelerimiz sizlere ulaştığında bu sözlerin ne derece haklı olduğuna kanaat getireceğiniz kanısındayım” dedi.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje ve Koordinasyon Genel Müdürü Mehmet BIÇKICI “Duruşunuz ve kararlı tavrınız bu konuda ciddi bir referans olmuştur. Şimdiden projelerinizi merakla bekliyorum” diyerek proje sürecine katkı sağlamak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığınca hazırlanan bir kitap takdim etti.

 

T.B.M.M.’ye geçen Battalgazi Torunlarını AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal Politikalar Başkanı Öznur ÇALIK karşıladı. Oldukça samimi ve neşeli sohbet ortamının tesis edildiği buluşmanın ardından Malatya Gençlik Derneği heyeti ile birlikte meclis koridorlarında yürüyen ÇALIK “bu heyet kim, kim bunlar” gibi meraklı soru yağmuru karşısında “Savulun Battalgazi Torunları Geliyor” diyerek espirili bir cevap verdi.

 

Malatya Gençlik Derneği tarafından kendisine takdim edilen kravatı boynuna takan ÇALIK “Sizleri takip ediyoruz. İyi işler yapıyorsunuz. Sağlam ve emin adımlarla ilerleyip, merdivenleri basamak basamak aşmayı hedefleyin. Bizler size inanıyor ve güveniyoruz” dedi.

 

Malatya Gençlik Derneği Yönetimi gün içerisinde Genç Memur-Sen Genel Başkanı Eyüp BEYHAN’ı da ziyaret etti. Başkan KÖPÜRÜR “Hepimizin farklı meziyetleri ve üstlendiği farklı görevler var. Hemşerilerimizi farklı makamlarda görmekten onur ve mutluluk duyuyoruz. Allah muvaffakiyetler nasip etsin” dedi.

 

Genç Memur-Sen Genel Başkanı Eyüp BEYHAN “Battalgazi Torunlarını yakinen tanıyorum ve takip ediyorum. Kısa vadede birçok etkinlik gerçekleştirdiniz ve yaptığınız işlerle güçlü imajı bulunan bir kurum haline geldiniz. Tabi önemli olan bunu sürdürülebilir kılmak. Sizde de bu azim ve kararlılığı görüyorum. Yoğunluğumuz dolayısı ile faaliyetlerinize katılım sağlayamasak da gönlümüz sizlerle. İyi bir çizgi yakaladınız ve bu istikamette çalışmalara devam etmek durumundasınız. Bu süreçte bizim üzerimize düşen bir şey olursa yapmaya hazırız” dedi.

 

Yoğun görüşme trafiğinin ardından Battalgazi Torunları, oldukça neşeli bir yolculuğun ardından İstanbul’a ulaştı.