Bugün Günlerden Malatya

Gelecekte daha yaşanabilir bir dünyanın var olması ve bölgesine esenlik sunabilen daha güçlü bir Türkiye için, Malatya için yola çıkan Battalgazi’nin Torunları olarak Dünya Malatyalılar Gününü kutlarız!

Mevlan’nın hocası Sadreddin Konevi’yi, büyük sufi ve edebiyat ustası Niyazi Mısri’yi, kahramanlığı ve örnek karakteri ile hâla dillerde olan Battalgazi’yi, Çanakkale’de mücadele eden Cevdet Paşa’yı, ismi geçince insanların yüzünde tebessüm bırakan Kemal Sunal’ı ve tarihe damgasını vuran Turgut Özal’ı toprağında doğuran Malatya, tarihi belirleyen bir şehir oldu her zaman. ‘Tarihi’ belirleyen bu kadim şehir nice kahramanları nice destanları beşiğinde büyütürken bir kurtuluş hikâyesine müsaade etmedi hiç bir zaman. Bağrından çıkarttığı hikâyeler hep fetih üzerine, kuruluş üzerine ve zafer üzerine oldu. Bu sebeple işgale uğrayamayan bu şehrin bir kurtuluş günü de olamadı. Biz, yani tasavvuf tohumlarını eken Sadreddin Konevi’nin doğduğu şehrin çocukları, Niyazi Mısri’nin öğrencileri, Cevdet Paşa’nın çocukları ve Battalgazi’nin torunları, bugünü; 4 Nisan’ı Dünya Malatyalılar Günü olarak kutluyoruz.

4.4 rakamlarını yan yana gelmesi takvimlerde 4 Nisan’ı işaret ediyor. 44 Malatya’nın plaka kodu olmasının yanı sıra Malatya’yı tanımlayan 4 ana ve 4 ara değeri de temsil eder:

Birçok farklı etnik ve dini unsurun kardeşçe yaşamasıyla Birlik ve Beraberliğin, yetiştirdiği devlet ve asker adamları ile Ehliyet ve Liyakatın, vatanı ve milleti için her zaman göreve hazırlığı ile Sorumluluğun, tarihin akşında olduğu gibi günümüzde de üstlendiği misyonla Saygınlık ve Güvenin, ülkenin birlik ve beraberliği için düşünmeden “Ben Varım!” demesiyle Cesaretin, bin yıldır aynı topraklarda kardeşçe yaşamanın bilincinde olmanın verdiği Samimiyetin, son lokmasını dâhil tanımadığı biriyle paylaşmasıyla Cömertliğin ve her koşulda, sonucu her ne olursa olsun her zaman ve her yerde doğruları söylemesiyle Dürüstlüğün şehre bürünmesidir Malatya.