Çanakkale Ruhu'nu Birlikte Yaşadık ve Yaşattık

İstanbul’da kurulan Malatya Gençlik Derneği kendi tabirleri ile “Battalgazi Torunları” 11 Mart 2016 günü Çanakkale savaşında şehit düşen ve kayıtlara geçen 177 Malatyalı şehide ithafen, 177 Malatyalı gençle Çanakkale’yi ziyaret etti.

Çanakkale’de dört alan kılavuzu eşliğinde icra edilen ziyarette; 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı, Anzak Koyu, Canlı ve Sesli Tarih Galerisi, Seyit Onbaşı, Zığindere Sargıyeri, Şehitler Abidesi, Ezine’li Yahya Çavuş Anıtları ziyaret edildi. Duygu dolu anların yaşandığı ziyaretler sonrasında Esenler Kaymakamlığı ve Esenler Belediyesi ile ortak yürütülen proje kapsamında 22 Mart 2016 tarihinde “İnanan Gençlerin Zaferi Çanakkale” adlı seminer düzenlendi.

 

Çanakkale ilinde alan kılavuzluğu yapan araştırmacı Ali ÖZTAŞ’ın sunumları ile; Esenler Kadir TOPBAŞ Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “İnanan Gençlerin Zaferi Çanakkale” seminerine ilk, orta ve lise düzeyindeki öğrenciler ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Malatya Gençlik Derneği Başkanı İrfan KÖPÜRÜR’ ün açılış konuşması ile başlayan seminer programında Dernek Başkanı KÖPÜRÜR “11 Mart 2016 Cuma gecesi 177 Malatyalı Genç Çanakkale'ye doğru yola çıktık. Yapmış olduğumuz etkinliğin adını bir kültür gezisi olarak duyurmadık. Çanakkale'ye gidip 177 Malatyalı ile birlikte şehadete erişen diğer vatan evlatlarını ziyaret ederek Çanakkale Ruhunu yaşayacak ve yaşatmaya aday olacaktık. Hamdolsun bu temennimizi de gerçekleştirdik. Battalgazi Torunları olarak o ruhu üzerimizde taşıyoruz. Bugün bu ruhu sizlerle paylaşmak adına buradayız. Biz Çanakkale Ruhu’nu yaşamanın ve yaşatmanın ne derece zor bir yükümlülük olduğunun farkındayız. Bu yükü sizinle paylaşmak ve sizleri de bu sorumluluğa ortak etmek istiyoruz. Allah birlik ve beraberliğimizi güçlendirsin, vatanımızı ve milletimizi her türlü tehlikeden muhafaza buyursun, aksi düşünenlere de fırsat vermesin.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.  

 

Seminere katılan Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer ÇETİNKAYA “Malatya Gençlik Derneği’nin yaptığı programın bir bilinçlendirme faaliyeti olduğunu, belediye olarak bu tür faaliyetleri her zaman destekleyeceklerini söyledi ve  “Çanakkale bir milletin dirildiği yerdir. Gidenler de görmüştür ki; tüm coğrafyamızdan şehitler vardır. Hepimiz beraber olduk ve geleceğimizi, gençliğimizi kurtarma adına mücadele verdik. Bugünlerde de birlik ve beraberliğimize kast eden kötü odaklar var. Bizi koruyacak olan yine ‘Çanakkale Ruhu’dur”  diyerek gençlerin yapmış olduğu programdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Tarihi alan kılavuzu Ali ÖZTAŞ’ın ‘Çanakkale Savaşlarına Giriş, Deniz Savaşı, Kara Savaşı, Çanakkale Savaşında Çekilen Sıkıntılar ve Çanakkale Beklemeleri’ konulu konferansı öğrenci ve vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi ile takip edildi. Çanakkale Savaşı’nda cepheye giden gazilerimizin ve şehitlerimizin başından geçen olayların anlatıldığı bölümlerde salonu dolduran öğrencilerin bir çoğu göz yaşlarına hakim olamadı.

 

Battalgazi Torunları tarafından "Ağlatan Adam" olarak anılan Ali ÖZTAŞ "Malatya Gençlik Derneği’ni tanımaktan çok büyük onur ve mutluluk duydum. Gençler için yapılacak tüm çalışmalarda ve bu tür organizasyonlarda Malatya Gençlik Derneği’ne her zaman destek vereceğim. Battalgazi Torunlarının gelecekte bu vatan için çok kıymetli işlere imza atacağına yürekten inanıyorum” dedi.

 

Çanakkale Ruhunu yaşayan katılımcıların hatıra fotoğrafı çekmesi ile program sona erdi.

 

Program sonrasında seminere katılan Malatya Gençlik Derneği yönetim kurulu üyeleri, organizasyonda emeği geçenler ve Ali ÖZTAŞ ile birlikte bir akşam yemeği yenildi. Yemekte açıklamada bulunan Malatya Gençlik Derneği Genel Sekreteri Serkan GÜLEÇ, derneğin web sitesinde Çanakkale Şehitleri için özel bir bölümün açılacağını duyurdu. Bu alanda Çanakkale’de kaydı bulunan şehitlerimizin bilgilerini, onlara dair anıları ve belgeleri zamanla paylaşacaklarını dile getiren GÜLEÇ; “Malatya Gençlik Derneği’nin önemli hedeflerinden birinin gençlerin tarihini ve geçmişi bilmesini sağlamaktır” diyerek Çanakkale Şehitlerimiz konusunda yapılacak bazı çalışmaları yemeğe katılanlar ile paylaştı.