Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi’ yi Andık

Esenler Belediyesi ve Malatya Gençlik Derneğinin ortaklaşa düzenlediği "Anadolu'yu Mayalayanlar" programında Darendeli Es-Seyyid Osman Hulusi Ateş Efendi anıldı

Esenler Dörtyol Meydanı'nda gerçekleşen programa; Esenler Belediye Başkan Yardımcıları Ömer ÇETİNKAYA ve Nihat KARATAŞ, Belediye Genel Koordinatörü Mehmet ÇELİK, Malatya Gençlik Derneği Başkanı İrfan KÖPÜRÜR, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

BATTALGAZİ TORUNLARI GELİYOR

 

Anadolu’yu Mayalayanlar Programı, Malatya Gençlik Derneği Başkanı İrfan KÖPÜRÜR’ün açılış konuşması ile başladı. KÖPÜRÜR “Malatya Gençlik Derneği olarak; tarihini ve kültürünü bilen, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, toplumsal faydayı ön planda tutan bir neslin yetişmesine katkıda bulunmayı şiar edindik.

 

Her kesime hitap eden ve herkes tarafından benimsenen Seyyid Battalgazi'yi sahiplenmek ve onun yolunda ilerlemek için "Battalgazi Torunları Geliyor" sloganı ile yola çıktık.

 

Battalgazi, Anadolu'da ilk gençlik hareketini başlatan, İslamiyet’in yeryüzünde hâkim olması için mücadele eden ve bu manada ciddi bir rol üstlenmiş; yiğit, cesur, güçlü, kuvvetli, çalışkan ve kahraman bir şahsiyettir.

 

Malatya sadece Battalgazi'yi değil; Mevlana'nın Hocası Sadrettin Konevi’yi, Niyazi MISRİ’yi, Hamit FENDOĞLU’nu, Eşref BİTLİS’i ve Turgut ÖZAL gibi birçok şahsiyeti bağrından çıkarmış kadim bir şehirdir.

 

Anadolu'yu anayurt yapan şahsiyetlerin konu edindiği "Anadolu'yu Mayalayanlar" programının bugünkü konuğu; Prof.Dr. Ahmet Şimşirgil Hocamızın sunumları ile Somuncu Babanın Torunu Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi olacaktır.

 

Esenler'e geldiği günden itibaren dur durak bilmeden çalışan; Esenleri değişim ve dönüşümde öncü bir şehir haline getiren ve bugün de bu mekânda bir araya gelmemize vesile olan Esenler Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tevfik GÖKSU'ya huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.

 

Mübarek Ramazan-ı Şerif Ayı'nın idraki içerisindeyiz. Rabbim bu mübarek gün ve geceler hürmetine birlik ve beraberliğimizi pekiştirsin. Vatanımızı ve Milletimizi her türlü kötülükten muhafaza buyursun. Birlik ve beraberliğimize kast etmek isteyen hainlere de fırsatlar vermesin. Aziz şehitlerimize de gani gani rahmet eylesin” dedi.

 

DÜNYAYA BİR IŞIK GİBİ GELDİ

 

 Programda Osman Hulusi Efendi'yi Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL anlattı. Allah'ın karanlık dönemlerde dünyaya aydınlık getirmek üzere hayırlı insanlar gönderdiğini söyleyen ŞİMŞİRGİL, "Osman Hulusi Efendi, 1914'te, 1'inci Dünya Savaşı döneminde yani zor zamanlarda dünyaya ışık gibi geldi" dedi. Osman Hulusi Efendi'nin gönül yapmaya verdiği önemden bahseden ŞİMŞİRGİL, "Osman Hulusi Efendi, insana sırtımızı dönmememiz gerektiğini buyuruyor. 'İnsanda bir kalp vardır, o kalp Allah'ın nazar ettiği bir yerdir. Kalbinde Allah sevgisinden başka aşk bulunmasın' sözleriyle, gönül kâbelerini ziyaret etmemiz gerektiğini söylüyor" diye konuştu.

 

GÖNÜLLERE HİTAP ETTİLER

 Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer ÇETİNKAYA da Anadolu'yu mayalayan gönül erlerinin önemine değinerek "Bu programda bin sene önce Türklerin Anadolu'ya yerleşmesinde ve İslamlaşmasında büyük emeği olan bu gönül erlerine vefa borcumuz var. Onlar Anadolu'nun küçük beldelerinden, hanelerinden çıkan bu büyük insanlar. Onlar çok önemli gönül erleri yetiştirdiler. O gönül erleri, insanların gönüllerine hitap ederler ve bir nazarla insanların hayatını değiştirirler" şeklinde konuştu.

 

VATANDAŞLARA SOMUNCU BABA EKMEĞİ

 Konuşmalarının ardından ŞİMŞİRGİL ve ÇETİNKAYA 'ya günün anısına Malatya Gençlik Derneği Başkanı İrfan KÖPÜRÜR birer tablo hediye etti. Programın sonunda vatandaşlara 'Somuncu Baba Ekmeği' ikram edildi.