Geç Değil, 100 Genç!

Malatya Gençlik Derneği ve Medipol Üniversite Esenler Hastanesi işbirliği ile geçtiğimiz gün gerçekleştirilen "BIRAKMAK İÇİN GEÇ DEĞİL GENÇ" adlı sigaranın zararları ve bırakma yöntemleri seminerimize katılım yoğundu.

Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesinde gerçekleşen seminere yüz genç katılım sağladı, seminere ev sahipliği yapan Medipol Esenler Hastanesi Başhekimi Yardımcı Doç. Dr.Necdet ÖZÇELİK, açılış konuşmasında gençlerin sağlık ile ilgili bilgilerini tazeleyerek, "Yaşamsal kalitenin en düzeyde olabilmesinin temelinde sigarasız hayat vardır" diyerek geç olmadan sigarayı bırakın çağrısında bulundu.

Günümüzde oldukça yoğunlaşan ve son yılların tüketim bandında sıkça artış gösteren sigaranın zararları saymakla bitmez diyerek sözlerine devam eden ÖZÇELİK; maalesef duyarlı bir toplum olmaktan uzaklaşıyoruz eskiden bu kadar teknoloji ve benzeri etkileşimde yoktu ancak bugün hemen her bilgiye rahatça ulaşabiliyoruz, üzerinde bu kadar zararından bahsedilmesine rağmen tüketimi gün geçtikçe daha küçük yaşlara kadar inen ve hemen herkesin sonuçlarını bile bile tükettiği, tüm hastalıklara kapı aralayan sigaranın en büyük düşmanımız olduğunu unutmayın diyerek gençlere telkinde bulundu.

Malatya Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İrfan KÖPÜRÜR ise; Malatyalı Gençlere seslenerek "Değerli hemşehrilerim biliyoruz ki mücadelenin temelinde istikrar ve samimiyet vardır. Bu gün burada, bir arada, bu samimi dıuygular çerçevesinde toplanmış bulunmaktayız ve inandığımız toplumun ferahı için tüzüğümüzde ve derneğimizin edinmiş olduğu misyon ve vizyonunda, gençliğe yön verecek ve toplumu inşaa edecek değerlerin temelinde sizler varsınız. Siz gençseniz ve sağlıklıysanız toplum genç ve sağlıklı olur. Bu yüzden inandığımız değerlere sahip çıkacak yarının umudu da sizlersiniz. Ben ve tüm ekip arkadaşlarım gençliğe yön vermekten ve hizmet etmekten gurur duyuyoruz. İnanıyorum ki Yüce Allah samimi duygularımızla çıktığımız bu yolda bizleri hedefe ulaştırır ve müreffeh kılar. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor ve selamlıyorum Allah'a Emanet Olun!..." diyerek sözlerini tamamladı.  

Uzm.Dr. İlknur YAŞAR tarafından hazırlanıp sunulan seminerde YAŞAR; "Sigarayı bırakmak ile ilgili isteklerin samimi oluşunun başarı getireceğine inandığını ancak sigarayı bırakmanın asıl kişisel bir dirayetin dışında nikotin bağımlılığnın bir sonucu olduğunu açıkladı. YAŞAR; "Sigarayı bırakmada en etili yöntemin uzman bir hekimden destek alınarak bir tedavi yönteminin seçilmesinin öneminden bahsetti.  

Medipol Esenler Hastanesi Göğüs Hastalıklarında görev yapan Uzm.Dr. İlknur YAŞAR; Sigara dumanında, vücudumuz için zararlı 4.000’den fazla madde bulunduğunu bırakmanın gerçekten güç olduğunu ancak imkansız olmadığını anlatarak sözlerine şöyle devam etti; Değerli katılımcılar sigara vucutta esrar, eroin ve morfin gibi bağımlılık yapar ve sigarada Boya sökücü ASETON,  Akü yapımında kullanılan KADMİYUM, Roket yakıtında bulunan METANOL,  Çakmak gazı BÜTAN,  Temizlik maddesi AMONYAK,  Fare zehiri ARSENİK,  Öldürücü zehirler SİYANÜR ve NAFTALİN  daha sayamadığımız yüzlerce zararlı maddeler var. Kişisel olarak yardımsız bir şekilde sigarayı bırakmak en az etkili yöntemdir araştırmalar gösteriyor ki kendi kendine sigarayı bırakmanın oranı %3 iken Sigara Bırakma Kliniği ile birlikte hareket eden hastalarımızın bu oranı tam 10 kat daha fazla ve sigarayı bırakma ortalaması %30 bandında...."

YAŞAR; "Sigara içenler kısa bir tavsiye veya sigara bıraktırma kliniklerinde bir uzman tarafından daha yoğun bir destek  ile motive edilmektedirler, bu yüzden sigaraya karşı tutum hem bir mücadele hem de bir hastalığın tedavisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani sigara kişinin hasta olarak kabul edilmesiyle başlar" diyerek sözlerine devam etti.

"Sigara içenler sadece kendilerine değil, çevrelerine de zarar verirler!" diyerek kişisel bir zararın dışında çevresel bir zararında sigara içenler tarafından sağlandığına dikkat çeken YAŞAR, "sigara içenler çevrelerindeki insanların pasif sigara içmelerine neden olurlar" diyerek sağlıkla ilgli sorunların temelinde sigaranın zararlı etkilerinden de defatle bahsetti.

Battal Gazinin Torunları Malatya Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet TİMURTAŞ, Serkan GÜLEÇ, Zahid BAKAL, Yunus ÖZBAYSAR, Veysel SAMUR, Ahmet DOĞAN, Hakan MEMUR, Hakan ULUÇ, Nizamettin GÖKAY, Erdoğan BOZKURT ve Bilal SEKMAN'ında aralarında bulunduğu İrfan KÖPÜRÜR başkanlığındaki heyet; Medipol Esenler Hastanesi Başhekimi Yardımcı Doç. Dr. Necdet ÖZÇELİK'e, Göğüs Hastalıkları bölümünde görev yapan Uzm. Dr. İlknur YAŞAR'a ve Kurumsal Pazarlama Müdürü Kadir DİLSİZ'e "Sigaranın Zararları ve Bırakma Yöntemleri" seminerine katkılarından dolayı teşekkür ederek, belgelerini takdim etti.

Tüm Malatyalı gençler adına KÖPÜRÜR; "Gerçekleştirmiş olduğumuz bu seminerde bize kapılarını açan tüm Medipol Ailesine teşekkür ediyor, hayırlı görevler diliyorum" diyerek, seminer sonrasında katılımcılar arasından 10 kişiye ücretsiz Check-up çeki için çekilişi geçekleştirdi. Hatıra fotoğrafı ile tamamlanan seminerde ise yüzler gülüyordu.