Malatya Gençlik Derneği 1 Yaşında

Kurulduğu günden bu yana yaptıkları faaliyetler ile kısa sürede dikkatleri üzerlerine çeken Malatya Gençlik Derneği; kendi tabirleri ile Battalgazi Torunları, Esenler Kültür Merkezi’nde düzenledikleri kuruluş yıldönümü etkinliği ile göz doldurdu.

 

Esenler Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa AK Parti Milletvekili Halis DALKILIÇ, CHP Milletvekili Onursal ADIGÜZEL, MHP Milletvekili Arzu ERDEM, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik GÖKSU, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer ÇETİNKAYA, Yeni Malatyaspor Başkanı Adil GEVREK, Sağlıklı Yaşam Koçu Fırat ÇAKIR, 15 Temmuz Gazisi İsmail ACUR, Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Yöneticileri ile bir çok STK temsilcisi ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

 

30 Ağustos 2015 tarihinde kurulan Malatya Gençlik Derneği, bir yıl boyunca yapmış oldukları faaliyetleri “1 yılda 1000 adım attık” başlıklı bir tanıtım filmi ile katılımcılara sundu.

 

Açılış konuşmasını Yönetim Kurulu Başkanı İrfan KÖPÜRÜR yaptı.

Malatya Gençlik Derneği Kurucu Genel Başkanı İrfan KÖPÜRÜR’ün açılış konuşması ile başlayan programda Başkan KÖPÜRÜR “Bundan tam bir yıl önce memleketini ve hemşerilerini çok seven 22 Malatyalı genç girişimcinin bir araya gelmesi ile Malatya Gençlik Derneği’ni kurduk. Her kesime hitap eden ve herkes tarafından benimsenen Seyit Battalgazi’yi kendimize örnek aldık ve “Battalgazi Torunları Geliyor” diyerek kutlu bir yolculuğa çıktık. Bir yıl içerisinde icra ettiğimiz faaliyetleri az önce tanıtım filmimizde izlediniz. Birinci yılın sonunda Malatya Gençlik Dergisi’ni hazırladık ve yakın bir zamanda istifadenize sunacağız. 5. yıl sonunda vakıf olma, 15. yılın sonunda ise Malatya Gençlik Üniversitesi’ni kurma hedefimiz var. Bu hedeflere emin adımlarla yürüyebilmek adına samimi, dürüst, çalışkan, ve fedakarlıktan kaçınmayan yol arkadaşlarına ihtiyacımız var. MÜNÖP (Malatyalı Üniversite öğrencileri Platformu) ile yaptığımız görüşme neticesi birlikte yürüme kararını aldık ve 450 metrekarelik yerleşkemizde kendilerine bir yer tahsis ettik. Üniversiteli hemşerilerimizin katılımı ile birlikte akademik çalışmalarımıza devam edeceğiz. Avrupa Birliği Bakanlığı’na yapmış olduğumuz akreditasyon müracaatı nihayete erdiğinde Malatyalı öğrencilerimizi eğitim ve kişisel gelişimine katkı sağlayacak projeler ile bu öğrencilerimizi yurtdışına göndereceğiz. Malatya’nın CV Bankasına oluşturacak; gençlerimizin iş bulmalarına ve kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan bir kurum olacağız. Malatya sözlüğünü kısmen hazırladık, kitap haline getirerek dağıtımını yapacağız. Online Malatya kitaplığını oluşturuyoruz, bir öğrenci ya da akademisyen Malatya ile alakalı herhangi bir konuda nerden kaynak bulurum diye düşünmeyecek doğrudan derneğimizi ziyaret edecek. Yakın bir tarihte Malatya Kültür Fuarını düzenleyeceğiz. 2016 yılının 4’üncü ayın 4’ünde twitter’da gündeme taşıdığımız ve ikinci sıraya çıkardığımız Malatyalılar Gününü 2017 yılında en az 10.000 kişinin katılacağı bir program ile taçlandıracağız. Bunu sadece Battalgazi – Malatya Gençlik Derneği olarak değil, tüm STK’ larımızın katılımı ile düzenlemeyi planlıyoruz” dedi.

 

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik GÖKSU; Malatya Gençlik Derneğini tebrik ediyorum dedi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik GÖKSU konuşmasında “Esenler demografik olarak baktığımızda en fazla Malatyalıların bulunduğu ilçelerin başında gelmektedir. Bu anlamda Esenlerin sosyal dokusunu, demografisini oluşturan; Malatya’nın o güzel havası ve güzel insanlarıdır. Bugün bu mekânda bir araya gelerek; Zafer Bayramımızın 94. Yıldönümünde, bu topraklarda ihaneti gördüğümüz günlerin hemen sonrasında böyle bir program yapmak gerçekten çok anlamlı. Bu açıdan başta İrfan kardeşime, yönetimine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

15 Temmuz darbe teşebbüsü neticesinde İstanbul’un en fazla şehidi ve gazisi olan ilçesi olduk. 10 şehidimiz 40 gazimiz var. Bu şehitlerimizin her birisi bizim için çok önemli bir miras bıraktılar. Bu ülkenin geleceğine, toprak bütünlüğüne, demokrasisine, bağımsızlığına ve milli iradesine en güzel şekilde sahip çıkacak, kim ki bu toprakların üzerinde oyun kuruyorsa oyunlarını bozarak yolumuza, geleceğimizi inşa etmeye devam edeceğiz. Cenabı hak bu ülkeye göz dikenleri bertaraf eylesin” dedi.

 

MHP Milletvekili Arzu ERDEM; gençliğin olduğu yerde heyecan vardır, umut vardır.

MHP Milletvekili Arzu ERDEM “Gençliğin olduğu yerde heyecan vardır, umut vardır. 15 Temmuz gecesi hepimiz nasıl uyandık hatırlayalım. Köprülerimiz işgal edilmeye çalışıldı. Devlet dairelerimiz, basın kuruluşlarımız işgal edilmeye ve ele geçirilmeye çalışıldı. Kimdi bunlar? Bizim gözbebeğimiz dediğimiz TSK içindeki hainlerdi. Evet TSK hala bizim gözbebeğimiz ve öylede olacaktır. Hainin olması tüm kurumun lekelenmesi anlamına da gelmeyecektir. Buradan bugüne kadar hayatını kaybeden bütün şehitlerimize Allahtan rahmet ailelerine sabır diliyorum. Onlarla birlikte aynı acıyı taşıdığımı bilmenizi istiyorum. Hâlâ tedavi altında olan gazilerimiz var, onlara da acil şifalar diliyorum. Bugün 30 Ağustos, Türk’ün zaferi! Şanlı geçmişimizde nice nice zaferler var. Rabbim bu Türk Milletine nice nice zaferler nasip eylesin. 15 Temmuz akşamı biz Türküz dedik, tek devlet tek millet, tek bayrak dedik. Aynısını Yenikapı mitingi için söyledik. Yurdumuzun evlatlarına kefen biçmeye çalışanlara hep birlikte tokat atmaya gittik. O tokat öyle bir tokat ki inanın dünyada yankılandı. Darbeden sonra dünyadan ses çıkmasa da Türk Milleti bugün dünyada konuşuluyor. Türk Milleti tek Millet oldu, tek yumruk oldu. Ülkesine sahip çıktı. 15 Temmuz bir darbe girişimi değildi. 15 Temmuz akşamı bir işgal girişimiydi. Ancak 15 Temmuz inanın bir işgal olarak anılmayacak. 15 Temmuz Türk Milletinin şanlı bir zaferi olarak anılacak. Ben buradan, bu Milletin bir ferdi olduğum için ne kadar kıvanç duyduğumu belirtmek isterim. Ayrıca Malatyalı olduğum için de ayrıca gurur duyuyorum. Malatya haine geçit vermez. Malatyalı mazlumla beraber ağlar, onun elinden tutar. Malatyalı öyle bir insandır ki tüm değerlerine canla başla sahip çıkar. Ben Malatyalıyım her gittiğim yerde de bu gururu taşırım. Rabbim Türkü korusun ve yüceltsin. Rabbim Türk Milletine güç kuvvet versin. Ne mutlu Türküm diyene” diyerek sözlerini tamamladı.

 

CHP Milletvekili Onursal ADIGÜZEL; Malatyalıların sağcısı Yaşasın Türkiye der, solcusu Bağımsız Türkiye der, ama Söz Konusu Vatansa Gerisi Teferruat der.
CHP Milletvekili Onursal ADIGÜZEL “Bugünden sonra muhalefeti ile iktidarı ile çocuklarımızın geleceği için hep birlikte mücadele edeceğiz. Demokrasiye sahip çıkmalıyız. Öncelikle halkın direnerek kendi hakkını almasından bahsediyoruz. Bu direnme hakkına hep birlikte sahip çıkmalıyız. Asıl olan milletin iradesidir. Bu ülkenin kurucu iradesi 1920’li yıllarda hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir demiştir. 15 Temmuz ne kadar değerli hep birlikte bunu gördük. Meclis darbeye karşı dimdik ayakta durdu. Muhalefeti ile iktidarı ile; hiç çekinmeden, hep birlikte şimdi de yeni bir anayasa sürecinden bahsediyoruz. Çok değerli partilerimiz bir araya geliyor. Önümüzdeki süreçte meclis açılacak hepimiz yeni anayasayı konuşacağız. Milletin, halkın haklarını koruyan evrensel hukuka uygun bir anayasa oluşturmalıyız. Yargı bağımsızlığının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Ne yazık ki binlerce hakim, savcı kademesine sızmış hain bir örgüte ve haksız yere alınan kararlar neticesi mağdur edilen şahsiyetlere şahit olduk. Üzerine basa basa bağımsız yargının üzerinde durmalıyız. Bir de demokrasiden bahsediyoruz. Aslında bizim demokrasimizin teminatı eğitim sistemidir. Doğru bir eğitim sistemimiz olursa çocuklarımız başkasının telkinleri ile değil kendi akıllarıyla hareket edecek, hiçbir emre de sorgusuz sualsiz itaat etmeyeceklerdir. Bu topraklarda Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş Veli, Neşet Ertaş, Aşık Veysel yaşadı. Farklılıklara saygı duyarak huzur içinde barış içinde hep birlikte yaşayabiliriz. Biz Türk Milleti olarak hep birlikte bütün emperyalist devletlerin bütün emperyalist oyunlarına ve hesaplarına karşı bir arada ülke ve millet menfaatleri için mücadele etmeliyiz. Geçen bir yerde okudum Malatyalıların sağcısı yaşasın Türkiye der solcusu bağımsız Türkiye der ama söz konusu vatansa hep birlikte gerisi teferruattır der. Siz hemşerilerimle burada bulunmak benim için büyük bir gurur, İrfan Başkanıma ve nezdinde katkısı olan tüm yönetim kuruluna teşekkür ediyorum” dedi.
 
 

AK Parti Milletvekili Halis DALKILIÇ; Vatan ve Millet Sevdası denilince Malatyalılar en önde koşarlar.

AK Parti Milletvekili Halis DALKILIÇ: “Malatyalılar bulunduğu şehre her zaman rengini verirler. Vatan ve millet sevdası denilince en önde koşarlar. 15 Temmuz’da bu vatan için şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyor, şükranlarımı sunuyorum. Aynı zamanda 30 Ağustos Zafer Bayramınızı tebrik ediyorum. Malatyanın’da 15 Temmuz da çok özel bir durumu var. Malatya, o hain girişimin üst bölgelerinden bir tanesi idi. Aynı gece 8 kargo uçağı ile Malatya Erhaç Havalimanı’na içerisinde mühimmat yüklü, 39 hain ile birlikte 8 uçağın indiğini, sayın Valimizin ve Belediye Başkanımızın soğukkanlığı ile olayın önlendiğini biliyor muydunuz? Malatya hamdolsun buna izin vermedi. 15 Temmuz ile ilgili anlatılacak çok şey var. Sayın Başkomutanımızın, Başbakanımızın ve siyasi parti liderlerimizin tutundukları tavır asla unutulmayacaktır. Bu anlamlı günde bu organizasyonu düzenleyen Malatya Gençlik Derneği Başkanı İrfan KÖPÜRÜR ve yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.

 

Gazi İsmail ACUR; hastanede gözümü açtığımda doktara ilk sorum "Vatanımız Kurtuldu mu" oldu.

15 Temmuz’da hainlerin sıktığı kurşunla bir gözünü kaybeden Malatyalı Gazi İsmail ACUR ise “Allah’ım o akşamı bir daha yaşatmasın. Biz o gece Vatan Caddesine doğru gittik. Her taraf yaralı doluydu. Onları arabalara taşıdık ve ön safa geçtik. Hainler bize ateş açtı. Kurşun bu gözümden girdi, ondan sonrasını hatırlamıyorum. Gözlerimi açtığımda hastanede doktorları gördüm ve onlara hocam vatanımız kurtuldu mu diye sordum. Onlar da “evet” dedi. Çok sevindim ve mutlu oldum. Ben bu vatana bir gözümü verdim. Feda olsun. Gerekirse canımı da seve seve veririm. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Sağlıklı Yaşam Koçu Fırat ÇAKIR; bizim geleceğimizi karartmak, hayallerimizi elimizden almak istediler.

Sağlıklı yaşam koçu, beden bilgesi, eğitimci ve yazar Fırat ÇAKIR ise “Bir insanın geleceğini karartmak istiyorsan, hayallerini elinden almasın. Bizim de hayallerimizi elimizden almaya çalıştılar. Ancak şunun farkına varamamışlardı! Bu Millet ne vizyonunu ne misyonunu ne de geleceğini üç beş çapulcuya teslim edemezdi, etmedi de çok şükür.

 

Geleceğimizi inşa edebilmek için; hepimizin ortak bir vizyona, misyona, hayallere, hedeflere, geleceğe umutla bakan yarınlara uyanması gerekiyor. Ama ne yazık ki bugüne kadar çevremizden aldığımız olumsuz eleştirilerden dolayı hiç birimiz hayallerimize sadık kalamadık. Bizler ilerlemek istedikçe çektiler çektiler ve çektiler. Ben Malatya Doğanyollu bir kardeşiniz olarak, bugün burada Malatya Gençlik Derneği’nin organize etmiş olduğu bu programda sizlerle birlikte olmaktan büyük gurur duyuyorum.

 

15 Temmuz’da herkesin bir anısı oldu bizimde bir anımız oldu. Darbe teşebbüsünün olduğunu öğrendiğimiz an itibari ile kendi kendime şunu söyledim.Daha Cumhurbaşkanımız açıklama yapmamıştı ki ben Vallahi de Billahi de yarın dükkanımı açacağım. Bilsem ki ucunda ölüm olsa yine de açacağım dedim. Kızım bana “Ya baba ne yapıyorsun sokağa çıkarmayacaklar” dedi. Biz saat 00.08 de evden çıktık. Şükürler olsun bütün Milletimiz dışarıdaydı. O gün meydanlar da bugün de burada bir aradayız. Ben hepinize katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

250 check-up hediye çeki, 10 Malatyaspor forması ve onlarca atkı dağıtıldı.

Program sonunda Medipol Üniversite Hastanesi’nde geçerli olmak üzere 250 kişiye kardiyoloji ve prostat check-up çeki hediye edildi. Yeni Malatyaspor Başkanı Adil GEVREK’in başlangıcını yaptığı çekilişler neticesinde 10 kişiye Yeni Malatya Spor forması ve çok sayıda Malatya Sevdalıları atkısı takdim edildi.

 

Çekilen hatıra fotoğraflarının ardından program sona erdi.