Malatya Gençlik Derneği'nde İlk Ders Zili Çaldı

Genel Merkezi Esenler'de bulunan Malatya Gençlik Derneği ücretsiz eğitim programlarına start verdi.

450 metrekarelik yerleşkesinde toplantı, proje, eğitim ve 100 kişilik konferans salonu bulunduran Malatya Gençlik Derneği, ilk eğitimine İngilizce kursu ile başladı. Bu anlamlı günde; Esenler Kaymakamı Yüksel ÜNAL, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk AYDIN, Esenler Belediyesi Derneklerden Sorumlu Başkan Danışmanı Mehmet KAYA, bir çok dernek başkanı, ders başı yapacak öğrenciler ile çok sayıda Malatyalı genç katılım sağladı.

Eğitim, Spor, Kültür ve Sanat İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Bilal SEKMAN’ın açılış konuşması ile başlayan etkinlikte SEKMAN “ Malatya Gençlik Derneği:

Dil Kulübü İngilizce dersi ile başlayan  eğitim faaliyetleri Arapça ve Osmanlıca ile,

Müzik Kulübü bağlama, ney ve keman ile,

Sanat Kulübü hüsn-i hat, ebru, resim, tezhip, karikatür, tiyatro ve drama ile,

Edebiyat Kulübü hitabet ve diksiyon dersleri ile,

Değerler Eğitim Kulübü Kuran-ı Kerim, siyer, ilmihal ve adab-ı muaşeret dersleri ile devam edecektir” diyerek eğitim, kültür ve sanat takvimini açıkladı.

Yönetim Kurulu Başkanı İrfan KÖPÜRÜR "Birçok branşta eğitim programı düzenlemeyi hedefliyoruz. Burada tetikleyici unsur bize ulaşacak taleplerdir. Gençlerimiz, hangi eğitim konusunda kendisini eksik hissettiğini belirtir ve böyle bir kurs açılması halinde hangi gün ve saatlerde katılım sağlayacağını bize iletirse; müracaatlar yeterli sayıda ulaştığında ilgili kurumlarla görüşerek bu taleplerin karşılanmasını sağlarız. İlçe Milli Eğitim ve Halk Eğitim Müdürümüzün bu konuda ciddi destek ve katkısı var" dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı İrfan KÖPÜRÜR "Bu mekanı inşa etmek hiç kolay olmadı. Emeği geçen ve katkı sağlayan herkesten Allah razı olsun. Her zaman binanın ihtişamlı olmasından ziyade içeride yapılacak etkinliklerin kaliteli olmasının önemli olduğunu ifade ettik. Bugün icra edilecek eğitim faaliyeti bu manada çok önem arz ediyor. Biraz önce ilgili başkan yardımcımız 2016 yılı için planladığımız eğitim, kültür ve sanat takvimini açıkladı. Hemşehrilerimiz eksiklerini giderme ya da farklı bir kimlik edinme adına taleplerini bildirirse bu programların hepsini düzenleme fırsatı buluruz. Mekânı güzelleştiren ve anlamlı kılan insandır. Biz bu mekânda haftanın her günü farklı etkinlikler düzenlemek, her gün farklı bir hemşehrimiz ile tanışma fırsatını yakalamak istiyoruz. Mekân buna uygun. Malatyalıların nüfus yoğunluğu ve birbirine olan tutkunluğu bu beklentilere mutlaka cevap verecektir" dedi.

Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk AYDIN "Öncelikle böyle güzel bir mekânı inşa eden Başkan ve Yönetimini gönülden kutluyorum. Böylesi bir oluşumun Esenler'de yer almasından duyduğum memnuniyeti de ayrıca ifade etmek istiyorum. Dernek algısına yeni bir boyut kazandırma hedefinizin olduğu aşikar. İnanıyorum ki iyi işler yaparak bir çok sivil toplum kuruluşu için model olacaksınız. Bu yıl gençlik yılı. Belediyemiz bu anlamda ciddi çalışmalar yapıyor. İhtiyaçlar sonsuz ama kaynaklar kısıtlı. Sizlerin taleplerine imkân dahilinde cevap vermeye çalışacağız. Ben tekrar hepinizi canı gönülden kutluyorum. Esenler Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tevfik GÖKSU bugün burada olmayı çok istiyordu. Ancak daha önce planlanmış ve aynı saate denk gelen bir programı nedeni ile aramızda bulunamadı. Hepinize çok selamı var. Mekânınız hayırlı olsun, kursiyer arkadaşlara başarılar diliyorum" dedi.

Esenler Kaymakamı Yüksel ÜNAL "Klasik dernek algısı ile geldiğimiz bu mekânda karşılaştığımız tablo bizi heyecanlandırmış ve ziyadesiyle memnun etmiştir. Malatya'da görev yapmış ve insanını iyi tanıyan birisi olarak, bu mekânı inşa edenlerin Malatyalı olmasına şaşırmamak lazım. Malatyalılar; girişimci, çalışkan, birbirine tutkun ve el birliği ile topluma ciddi manada katkı sağlayan insanlardır. Gençliğin böyle bir yapılanmaya girmesi ve neticesinde muazzam bir yer edinip eğitime yönelmesi her türlü takdirin üzerindedir. Bu anlamda diğer sivil toplum kuruluşlarının bir adım önünde olduğunuzu belirtmek isterim. Bu mekânlar çok kıymetli; sahip çıkıp, değerini bilmek gerekir" dedi ve şöyle devam etti "Genç kardeşlerimizin ilk talebinin İngilizce olması ve bu talebin karşılık bulması çok önemli. Bir lisan bir insan demektir. Günümüzde artık bir yabancı dil bilmek değil, en az iki yabancı dil biliyor olmak tercih sebebidir. Hepinize iyi dersler diliyorum" dedi.

Esenler Kaymakamı Yüksel ÜNAL "Kitaplığınız gayet büyük ancak kitap eksiğiniz var, burayı doldurmak gerekiyor. Bir gün ziyarete gelin size Kaymakamlığımızın eserlerinden takdim edelim. Ayrıca  birlikte bir kitap kampanyası düzenleyelim" diyerek sözlerini tamamladı.

Malatya Eski Milletvekili Ömer Faruk ÖZ ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik GÖKSU' nun mesajlarının   ardından program sona erdi.