Seyyid Battal Gazi ve Malatya Kültür Semineri

Malatya Gençlik Derneği merkezinde 16 Nisan Cumartesi günü yapılan seminerde Cumali Ünaldı Malatya Kültürü ve Seyyid Battal Gazi’yi anlattı.

“Battal Gazi’nin Torunları” sloganıyla yola çıkan Malatya Gençlik Derneği seminer dizisine bir yenisini daha ekledi. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra birçok Malatyalı gencin katılım sağladığı seminer Yönetim Kurulu Başkanı İrfan KÖPÜRÜR’ün açılış konuşması ile başladı. Konuşmasında Malatya Gençlik Derneği’nin kuruluş hikayesini ve neden Battal Gazi isminin seçildiğini anlatan Köpürür “Battal Gazi dediğimizde herkesin aklında belirli filmler canlanır. Fakat Battal Gazi şahsiyeti bir kahramandan öte bir öğretidir. Battal Gazi için yazılan Battalname’ye baktığımızda bu öğretiyi daha net bir şekilde görebiliyoruz” dedi. Köpürür, bu seminerin Battal Gazi’nin tanınması ve anlaşılması adına hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

Açılış konuşmasının ardından programa misafir olarak katılan Fehmi Demirbağ Battalgazi'nin Tokat Turhal'daki destanını ve Battalgazi çizgi romanını nasıl yazdığını anlattı.

“Cesur, Yiğit, Güçlü, Yakışıklı ve Çok Zeki Bir Kahraman: Battal Gazi”

Bir dönem Turgut Özal’ın danışmanlığını yapan ve Malatya’nın önde gelen isimlerinden olan Cumali Ünaldı “Battal Gazi cesur, yiğit, güçlü, yakışıklı ve çok zeki bir karakterdir. Kılıç, ok, mızrak atmada ve güreşte rakipsiz, bileği bükülmez bir şahsiyettir. Ayrıca çok inançlı bir şahsiyettir” diyerek Battal Gazi karakterini ifade etti. Sunum esnasında Battalname’den de kesitler okuyan Ünaldı, Battalgazi karakterinin sadece Malatya için değil Türkiye için örnek alınması ve bilinmesi gereken bir karakter olduğunu vurguladı.

“Turgut Özal Tam Bir Battal Gazi Torunuydu!”

Cumali Ünaldı seminerde, uzun süre danışmanlığını yaptığı Turgut Özal’dan da bahsetti. Turgut Özal’ın şahsiyetinden bahseden Ünaldı “Turgut Özal tam bir Battal Gazi torunuydu. Battal Gazi cesareti, Battal Gazi zekası ve Battal Gazi inancı vardı kendisinde. Aynı toprakların çocukları olarak hepimizin içinde bir Battal Gazi var aslında. Bizim bu Battal Gazi’yi keşfedip bu öğreti ile hareket etmemiz lazım” dedi.

Katılımcıların ilgi ile izlediği program soru cevap eşliğinde son buldu.